FORUM KONUK DEFTERI MOVIE FLASH KLIPLER Lazca Dil Kursu Fındıklı Derelerini Koruma Platformu / Basın Açıklaması / Lazuri.Com
 

22 Mart 2007 Dünya Su Günü Kuruluş Deklarasyonu:

Rize İli, Fındıklı İlçesi'ndeki tüm siyasi partiler, dernekler, kooperatifler, sendikalar ile Fındıklı dışındaki Fındıklılılar ile ilgili sivil toplum kuruluşları tarafından Dünya Su Günü olan 22 Mart 2007 günü oluşturulmuş olan Fındıklı Derelerini Koruma Platformu aşağıdaki kuruluş deklarasyonunu kaleme almıştır.

Fındıklı dereleri ve dere havzalarındaki ekolojik sistem, kültürel ve sosyal yapı, mimari yapı Doğu Karadeniz'e has özgün bir yapıya sahiptir. Çağlayan ve Arılı dereleri Doğu Karadeniz Bölgesi'nde bakir kalmış, yaban hayatı korumuş, sürdürülebilir hayatı devam ettirebilen son havzalardan birine sahiptir. Bölge ekolojik turizm açısından son derece yüksek bir potansiyele sahiptir. Halihazırda çeşitli kamu kurumları tarafından da bu yönde hazırlık ve çalışmalar yapılmaktadır. Bölgenin kendine özgün kırsal mimarisi ise dünya çapında üne sahip olup, hem turizm odak noktası olmuş, hem de bir çok akademik çalışmaya konu olmuştur. Özellikle Çağlayan Deresi olmak üzere bölgede endemik bir tür olan Deniz Alası balığı ise bu bölgede üremektedir. Ayrıca derelerin denize kavuştukları alan, deniz balıklarının üredikleri yerdir.

Söz konusu derelerde DSİ tarafından EPDK çatısı altında Su Kullanım Hakkı Kanunu çerçevesinde su rejimini değiştirerek bir dizi regülatör ve hidroelektrik santralı yapılması planlanmaktadır. Arılı Deresi'nde Başköy Regülatörü ve Hidroelektrik Santralı ile, Çağlayan Deresi'nde yapılması planlanan Paşalar Regülatörü ve Hidroelektrik Santralı ile Akman Regülatörü şu anda uygulama aşamasına gelmiş projelerdir. Özellikle Akman Regülatörü Çağlayan Deresi'nin suyunun olduğu gibi tünellerle Arhavi tarafına başka bir hidroelektrik santralı için aktarılması planlanmaktadır.

Tüm bu yatırımlar ile isimleri netleştirilmemiş olan diğer projeler, bölgenin ekolojik yapısını ve sosyal yapısını alt üst etmeye hazırdır. Suyun ekolojik, sosyal ve kültürel yapının temeli olduğu bu bölgede, derenin rejiminin değiştirilmesi aşağıda imzası bulunan ve Fındıklı Halkını temsil eden kurumlar ve temsilciler tarafından kesinlikle kabul edilmemektedir. Bu yönde platformumuz her türlü hukuki zeminde haklarını arayacak ve derelerimize sahip çıkacaktır.

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu..

HORON & TULUM
Horon ve Tulum Kursu

Lazca Kurs
Lazuri Doviguram

KAZIM KOYUNCU (DVD)
Sarkilarla Geçtim Aranizdan - Kazim Için Bir Film

KARAKUTU

   

 
Copyright © 2002-2020 Lazuri.Com | Telif Hakları saklıdır.