FORUM KONUK DEFTERI MOVIE FLASH KLIPLER Lazca Dil Kursu Nurdoğan ağabeyimizi kaybettik /Lazuri.Com
 

 

 

Nurdoğan ağabeyimizi kaybettik !

Ani bir kalp krizi sonucu aramızdan ayrılan sevgili ağabeyimiz Nurdoğan Demir Abaşi'yi kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı dileriz.

 

Nurdoğan Demir ABAŞİ  1944 / 2008

II. dünya savaşının bitip açlığın kıtlığın yoğun bir şekilde devam ettiği 1944 senesinin Aralık ayında Vi3´e (Fındıklı) nahiyesinin  Sümer köyü, Ğoncoti mahallesinde doğdu. İlkokulu dört kilometrelik mesafeden yalın ayak başı kabak bitirip ortaokulu kazada okudu. İstanbul Pertevniyal Lisesi´nde başlayan tahsili “Köyden indim şehire şaşırdım birden bire” misali son sınıfta bırakıp askere gitti. Dört yıl çayalım yerlerinde kayıtçı, kantarcı, eksper olarak çalışıp 1969 yılında SEKA´da memur olarak göreve başladı. Liseyi ve Açıköğretim fakültesini memurluğu süresince tamamladı. Günümüze kadar 27 Mayıs, 12 Mart ve 12 Eylül gibi darbe ve muhtıraları yaşadı.Nurdoğan Abaşi, OGNİ ile tanıştığı 1993 yılından bu yana çok yönlü Laz kültür derleme çalışmasının içindeydi. Lazuri P´aramitepe/ Laz Halk Masalları Abaşi´nin ilk basılı kitabı olup, Lazca Şiirler, Lazca Deyimler Sözlüğü, Lazca Sözlü Edebiyat Derlemeleri, Lazona´da Yaşanmış Öyküler ve Lazca Tiyatro Denemeleri gibi özgün çalışmalar yaptı.

 

Birçok sivil toplum örgütünde çalıştı, yöneticilik görevlerinde bulundu. Otuz yıllık tiyatro sahne deneyimi ve oyun yönetmenliği yapmış olan Nurdoğan Demir ABAŞİ emekli olduktan sonra, doğduğu kasabada, gençlere kendi kültürünü tanıtma amacıyla kemençe yapmakta, kurslar vermekteydi.

 

Lazuri.Com - 02.04.2008..

HORON & TULUM
Horon ve Tulum Kursu

Lazca Kurs
Lazuri Doviguram

KAZIM KOYUNCU (DVD)
Sarkilarla Geçtim Aranizdan - Kazim Için Bir Film

KARAKUTU

   

 
Copyright © 2002-2020 Lazuri.Com | Telif Hakları saklıdır.