FORUM KONUK DEFTERI MOVIE FLASH KLIPLER Lazca Dil Kursu Çağlayan Artık Çağlamayacak (Mı?) / Nurdoğan Demir ABAŞİŞİ / Tkvani Nçarepe / Lazuri.Com
 

  Uyari: Bu sayfada Lazca sözcükler için "Alboni Font"(yazı karakteri) kullanılmıştır. "Windows \ Fonts" dizininde Alboni Font olmayanlar karakterleri yanlış görecektir. Bunun olmaması için Windows\Fonts dizinine [Alboni Font'u buradan yükleyebilirsiniz]. Ayrıntılı bilgi için Lazuri Font ya da LazuriPC sayfamızı okuyunuz.

Çağlayan Artık Çağlamayacak(Mı?)


Nurdoğan Demir Abaşi

Çağlayan(Abu) Vadisi üzerinde Paéxalar Yaylası'nda DSİ Genel Müdürlüğü tarafından AYEN ENERJİ A.Ş.'ne ihale edilen PAŞALAR HES regülatöründen yaklaşık 5-6 km. aşağıda Akman Deresi'ne kadar olan suyun %70'i tünele alınarak, Akman Deresi'ni de içine alıp, ikinci bir Paşalar Hidroelektrik Santrali yapılması işi projelendirilmiş ve ihalesi yapılmıştır.

Ayrıca AKMAN Deresi'ni de içine alıp Çağlayan Deresi'nin suyunun %70'ini tünellerle Arhavi'ye, Üaôisre Deresi'ne akıtılması çalışmaları projelendirilmiş, ihaleye çıkarılma aşamasına getirilmiştir.

Çağlayan Vadisi'ni çoraklaştıracak; temiz havasını, oksijenini kısıtlayacak; bitki örtüsünü yok edecek, balık yumurtlama yerlerini dağıtacak; hasılı, vadinin tüm tabiatını, vadi içinde yaşayan yaklaşık bin ailenin yaşam kültürünü değiştirecek olan bu projeye yöre halkı şiddetle karşı çıkmaktadır.

Bu amaçla ilk olarak Arslandere(Çukuliti) Köyü'nde, bölge insanı tarafından yapılan toplantıda, konu ile ilgili duruş belirlemek, Fındıklı'nın yaşam kaynağı Çağlayan Vadisi'ne sahip çıkmak için 22/03/2007 tarihinde tüm siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri ile meşru ve hukuki zeminlerde duruş belirlemek için genişletilmiş bir toplantı düzenleme kararı alınmıştır.

Anılan tarihte yapılan toplantıda ise; 15 kişilik bir tertip komitesi ve onun içinden sürekli çalışabilecek, Bergama ve Ayder süreci ile irtibatlar kurup bu konuda refleks oluşturabilecek 5 kişilik bir çekirdek kadro belirlenmiştir. Söz konusu kadro adı geçen şirketi, projenin durdurulması için mahkemeye vermiştir.

Ayrıca, 29 Mart Perşembe günü bir açık hava toplantısı(miting) düzenleme kararı alınmıştır.

Yöre halkının hemen tamamı; “Fındıklı'mızın ve Dünya'mızın yeşil cenneti Doğu Karadeniz Bölgesi doğasının tahrip edilmesine asla izin verilmeyecektir” şeklinde şiddetle karşı çıkmaktadır.

Nurdoğan Demir ABAŞİ /28.03.07

Untitled Document
  Nurdoğan Demir Abaşi

Rahmetle Anıyoruz !!!


    Laz Destanları (Bölüm 3)
    Laz Destanları (Bölüm 2)
    Abua-iş Ôaramiti / Hayatsuyun Masalı
    Genel Olarak Destanlar Ve Laz Destanları Hakkında Ön Giriş
    HAYDE BİGA EZDİ JİLE BULUT
    Çağlayan Artık Çağlamayacak(Mı?)..

HORON & TULUM
Horon ve Tulum Kursu

Lazca Kurs
Lazuri Doviguram

KAZIM KOYUNCU (DVD)
Sarkilarla Geçtim Aranizdan - Kazim Için Bir Film

KARAKUTU

   

 
Copyright © 2002-2020 Lazuri.Com | Telif Hakları saklıdır.