FORUM KONUK DEFTERI MOVIE FLASH KLIPLER Lazca Dil Kursu KÜRESEL ISINMA ve KÜRESEL İSYAN / SADIK VARER / Lazuri.Com
 

KÜRESEL ISINMA ve KÜRESEL İSYAN


Sadık Varer


Resim: Sadık Varer

İnsanlık, fazla değil bir kuşak sonra küresel ısınmanın çok vahim sonuçlarını yaşayacak; yüz milyonlarca insan kuraklık, susuzluk ve açlıktan kırılacak, zorunlu göçler ve savaşlar kaçınılmaz hale gelecek...

Ürkütücü gerçek budur, fakat ne yazık ki, insanlığın büyük bir bölümü, onları bekleyen yakın ekolojik felaketlere karşı duyarsızdır.

Elbette bu, "anlaşılır" bir şeydir. Aç insan birkaç gün sonrasını bile düşünemez; onun için açlığı gidermek her şeyden önemli bir meseledir. İşsiz bir insan için de durum böyledir. İnsanlığın büyük bir bölümü, hemen şimdi çözüm isteyen bu günün sorunlarıyla kuşatılmış vaziyettedir.

Soru şudur; kendi yarınıyla bile ilgilenemeyecek denli kuşatılmış insanlığın "duyarsızlığı" bir yana, kendilerini "dünyayı değiştirme"  işiyle vazifelendirmiş "‘küresel isyancılar" ( komünist – devrimci güçler ), sistemin satın almayı başaramadığı bilim insanlarınca neredeyse bir feryat düzeyinde ifade edilen bu yakın ekolojik felaket gerçeğiyle ne kadar ilgilidirler?..

Sorunun yanıtı açıktır; "küresel isyancılar", yakın bir gelecekte, yalnızca emek insanlarının değil, bütün insanlığın temel meselesi haline geleceği kesin olan küresel ısınma ile yeterince ilgili değiller. Ve bu, en az meselenin kendisi kadar vahim bir durumdur.

Küresel ısınma meselesi, tarih sahnesine çıktıkları günlerden bu yana "insanlığı ilgilendiren her şey bizi de ilgilendirir" diyen "küresel isyancıları" herkesten çok ilgilendirir…

Küresel ısınmanın belirleyici nedeni hakkında neredeyse ortak bir dil kurulmuştur. Küresel ısınma, sanayinin ihtiyaç duyduğu enerjiyi fosil yakıtlardan elde edenlerce atmosfere salınan gazların sera etkisi yaratması ve böylece dünya yüzeyindeki sıcaklığın artmasıdır.

İnsanlığın geleceğini karartacak olan küresel ısınmanın müsebbipleri de, üretim ve tüketim süreçlerinde, güneş, rüzgar ya da su gibi çevre dostu enerji kaynakları yerine, petrol, kömür ve doğal gaz gibi fosil yakıtları tercih eden kapitalist haydutlardır.

Ekolojik dengeyi altüst ederek kendi geleceklerini de tehdit ettiklerini "anlamaya başlayan" kapitalizmin sözcüleri, "küresel ısınmanın, acil önlemler alınmazsa, on yıl sonra insanlığı geri dönüşü olmayan bir büyük felakete sürükleyeceği" gerçeğiyle harekete geçtiler ve  Kopenhag'da bir araya geldiler. 7 Aralık'ta, 192 ülkeden 15 bin katılımcıyla başlayan Kopenhag İklim Zirvesi iki hafta sürdü. Zirve, bağıntılı başkaca meselelerle birlikte, esas olarak küresel ısı artışının artı iki dereceye çıkmasının önüne geçmek için karbon emisyonlarını azaltmaya dönük bağlayıcı kararlar alınmasını amaçlıyordu. Ne var ki, insanlığın başına küresel ısınma belasını da musallat eden kapitalist asalakların çıkar hesapları yüzünden Kopenhag  Zirvesi fiyasko ile sonuçlandı.

Tehlike hızla yakınlaşmaktadır. Birleşmiş Milletler'in Şubat 2007 tarihli itiraf niteliğindeki raporuna göre, küresel ısı artışının artı iki dereceye ulaşmasına çok az kaldı ve şayet acil önlemler alınmaz da iki derecelik artış gerçekleşirse, buzullar eriyecek, deniz seviyesi yükselecek, deniz suyu içilebilir su kaynaklarına karışacak, su sıkıntısı ve büyük kuraklık başlayacak, göçler hızlanacak, dünyanın yiyecek stokları tükenecek…

İsyan hakkı, bazı durumlarda meşru bir insan hakkı haline gelir. Hayatınıza "dokunan" bir haksızlığa uğradınız örneğin; önce haksızlık yapan(lar)ı ikna etmeye çalışır, eleştirir, uyarırsınız, ama şayet onca çabaya rağmen haksızlık devam ederse, bedel ödemeyi göze alıp tahammül sınırını zorlayan haksızlığa karşı isyan edersiniz.  

"Hayatın sonu" anlamına gelen küresel ısınma, bütün insanlığa ve doğaya karşı telafisi imkansız bir haksızlıktır. Dahası, insanlığa ve doğaya karşı işlenmiş en büyük suçtur.

Ve şimdi, "imkansızı gerçekleştirme" zamanıdır; her şeyin farkında olmalarına rağmen, hala insanlığın tanık olduğu en büyük suçu işlemeyi sürdüren küresel ısınmanın "gözü kara" müsebbiplerine karşı insanlığın küresel isyan zamanıdır!..

Sadık Varer

Lazuri.com / 25.12.2009

  Sadık Varer
   Karadenizlinin HES İsyanı Ve Ekolojik Duyarlılık
   LAZCA ve ASİMİLASYON
   MARİA YOLDAŞ...
   LAZLAR ve  SİYASET
   Tekel Direnişinde 'Sınıf Ahlakı'
   KÜRESEL ISINMA ve KÜRESEL İSYAN:
   KALICI BARIŞ İSTEYENLERE:
   Demokratik Açılım!..
   Laz Milleti Yaratmak!..
   Gaz Odasında Sigara Yasağı !..
   Lazona’da İlk 1 Mayıs
   Lazların Yakın Tarihine Kenar Notları
   Lazlar ne istiyor?
   Röportaj: Lazurinena - Sadık Varer
   Laz ve Rus'un Nükleer Ortaklığı
   Topal Osman'dan Ergenekona
   Asimilasyon ve Lazlar...
   Ekolojik Suç...
   Ekolojik Mücadele...
   Ben, Türkiyeli bir Laz’ım .....

HORON & TULUM
Horon ve Tulum Kursu

Lazca Kurs
Lazuri Doviguram

KAZIM KOYUNCU (DVD)
Sarkilarla Geçtim Aranizdan - Kazim Için Bir Film

KARAKUTU

   

 
Copyright © 2002-2020 Lazuri.Com | Telif Hakları saklıdır.