FORUM KONUK DEFTERI MOVIE FLASH KLIPLER Lazca Dil Kursu Laz Milleti Yaratmak!../ SADIK VARER / Lazuri.Com
 

Laz Milleti Yaratmak!..


Sadık Varer

TIKLA
Foto: Google Harita(ayrıntı için resmi tıklayınız)

Medyanın epeyce ciddiye aldığı bir habere göre, Türk Metal İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek'in "arşivinden" alınıp Üçüncü Ergenekon İddianamesi'ne "delil niyetine" konulan bir belgede, müzisyen Fuat Saka'nın, Karadeniz'de Laz milleti yaratmak için Yunan istihbaratı tarafından kullanıldığı "bilgisi" yer alıyormuş.

İddianamede yer alan belgedeki "bilgiye" göre, "Laz milleti yaratmaya çalışan" Fuat Saka'nın "en yakınındaki dava arkadaşı" da yine bir müzisyen, Volkan Konak'mış…

Ergenekon kod adıyla kılıç kuşanıp "vatan ve millet için" cenk eden Türk Gladyosu'nun daha "akıllı" elemanlarla çalıştığı sanılırdı ya, neyse ki böyle değilmiş!..

Önce, Gladyo istihbaratının raporunda adları geçen, "Yunanistan'la işbirliği içinde Karadeniz'de bir Laz milleti yaratmaya çalışan" müzisyen arkadaşların "milli kimliklerine" bakmak lazım.

Fuat Saka, Trabzonludur. Volkan Konak da Trabzon'un Maçka ilçesindendir. Ve Türk Gladyosu'nun elemanları bilmiyor olabilirler ama Lazlar, Trabzon'da değil, Trabzon'dan yüz elli kilometre kadar doğuda yer alan Pazar, Ardeşen, Fındıklı, Arhavi, Hopa ve Kemalpaşa'da yaşıyorlar. Trabzonluların bir bölümü Çepni Türkü, küçük bir bölümü de mübadele döneminde Yunanistan'a "gönderilmiş" akrabalarıyla görüşmeyi sürdüren Türkleş(tiril)miş Rum'dur.

Şimdi şu sorular yanıt bekliyor; bir Çepni Türkü ya da Türkleş(tiril)miş bir Rum, neden kalkıp da Laz milleti yaratmaya çalışmak gibi aptalca bir "işe" girişsin?.. Lazlarla uzak yakın hiçbir "akrabalığı" olmayan Yunan, - Karadeniz'de "Rum milleti yaratmak" gibi bir imkansızı "gerçekleştirmeye" çalışması neyse de - Laz milleti yaratmak gibi son derece anlamsız bir "faaliyete" neden girsin?

"Laz milleti yaratmak" ifadesi de saçma ve cahilanedir: Tarihselliğiyle bir millet ya vardır ya da yoktur. Yoktan bir millet nasıl yaratılır?.. Bilen varsa, anlatsın!..

Elbette, egemen bir millet, başka milletleri "kendileştirmeye" çalışabilir; 1924 sonrası Anadolu'da olduğu gibi. 1924'te, siyasal ve askeri üstünlüğü ele geçiren Türk milletinin temsilcileri, o zamana kadar Büyük Millet Meclisi'nde bile milli kimlikleriyle temsil edilen halkları Türkleştirmek için olmadık baskılar ve şiddet uyguladılar. Ama işte, aradan neredeyse bir asır geçmesine karşın, ne Kürt Kürtlüğünden, ne de Laz Lazlığından vazgeçti…

Bir de şu soru var; "Laz milleti yaratmak" niye gereksin ki?.. Türkler Anadolu'ya girmeden üç bin yıl kadar önce de şimdi yaşadıkları coğrafyada yaşayan Lazlar, zaten tarih, toprak, dil ve kültür birliği gibi bir milleti oluşturan bütün koşullara sahiptirler. Yani Lazlar bir millettir, ama azınlık bir millettir. Bir milletin az(ınlık) olması, o milletin milletlik özelliğini değiştirmez.

Gerçekte bütün bunlar mesele değildir; asıl mesele, bildik Pontus paranoyası ve Laz milleti, yarın bir gün kalkıp "biz de devlet isteriz!" der mi endişesidir.

Şayet Lazlarda bir devlet talebi olsaydı, işin doğası gereği bu talep, ya Laz burjuvazisi ya da ilericileri – aydın Lazlar tarafından ifade edilirdi. Fakat, çok iyi bilinir ki, Türkiye kapitalizminin sunduğu "nimetlerden" payına düşeni rahatlıkla alan ve halinden memnun olan Laz burjuvazisinin hiçbir zaman böyle bir derdi olmamıştır. Laz aydınları da, böyle bir talebin, pratik karşılığı kurulamaz, içi boş ve gereksiz bir talep olduğunu bilecek kadar akıllıdırlar. Komünist Lazlar ise, zaten bütün devletleri "fazlalık" sayarlar!..

Evet, Laz aydınları ve komünistleri, yaklaşık yirmi yıldır, Lazların kültürel haklarının teslimini istiyorlar; 1924'ten bu yana resmen yasaklı olan Laz dilinin esaretine son verilmesini, devlet televizyonlarında bütün dillerden yayın yapılırken Lazlara uygulanan yasağın kaldırılmasını, üniversitelerin ilgili bölümlerinde Laz dili ve tarihi ile ilgili çalışmaların başlatılmasını ve saire istiyorlar, ama devlet istemiyorlar..

Sadık Varer

Lazuri.com / 27.08.2009

  Sadık Varer
   Karadenizlinin HES İsyanı Ve Ekolojik Duyarlılık
   LAZCA ve ASİMİLASYON
   MARİA YOLDAŞ...
   LAZLAR ve  SİYASET
   Tekel Direnişinde 'Sınıf Ahlakı'
   KÜRESEL ISINMA ve KÜRESEL İSYAN:
   KALICI BARIŞ İSTEYENLERE:
   Demokratik Açılım!..
   Laz Milleti Yaratmak!..
   Gaz Odasında Sigara Yasağı !..
   Lazona’da İlk 1 Mayıs
   Lazların Yakın Tarihine Kenar Notları
   Lazlar ne istiyor?
   Röportaj: Lazurinena - Sadık Varer
   Laz ve Rus'un Nükleer Ortaklığı
   Topal Osman'dan Ergenekona
   Asimilasyon ve Lazlar...
   Ekolojik Suç...
   Ekolojik Mücadele...
   Ben, Türkiyeli bir Laz’ım .....

HORON & TULUM
Horon ve Tulum Kursu

Lazca Kurs
Lazuri Doviguram

KAZIM KOYUNCU (DVD)
Sarkilarla Geçtim Aranizdan - Kazim Için Bir Film

KARAKUTU

   

 
Copyright © 2002-2020 Lazuri.Com | Telif Hakları saklıdır.